Krokanlı İrmik Helvası Tarifi Nasıl Yapılır

Spread the love

Krokanlı İrmik Helvası TarifiKrokanlı İrmik Helvası Tarifi Nasıl Yapılır

Krokanlı İrmik Helvası tarifi için gerekli malzemeler aşağıda verilmiştir. Malzemelerimizi Hazırlayıp tarifimize başlayabiliriz.

Gerekli Malzemeler:

  • 2 su bardağı irmik
  • 125 gram tereyağı
  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı süt
  • 1,5 su bardağı toz şeker

Krokanı İçin Gerekli Malzemeler:

  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı badem veya fındık

Tarifin Hazırlanışı:

Bir tencereye tereyağı koyup ocağın altını yakıyoruz.
Kısık ateşte yağ eriyince irmik ilave edip, sürekli karıştırarak, altın sarısı oluncaya kadar kavuruyoruz.
Üzerine soğuk sütü, suyu ve toz şekeri döküyor ve yavaş yavaş koyulaşıp katılaşınca ocağın ateşini kapatıp kapağını örtüyoruz.  5 dk. dinlendirip sonra kapağını açıp, karıştırıp, istediğiniz kalıba bastırıp ters çeviriyor ve üzerine krokanları döküp servis yapıyoruz.

Krokanın Hazırlanışı:

Krokanı, helvayı kavururken ayrı bir ocak üstünde ayrıca hazırlıyoruz. Bir tavaya toz şekeri döküyoruz. Ocağı yakıp kısık ateşte şeker eriyinceye kadar hiç karıştırmıyoruz. Şeker eriyince, bütün bademleri veya fındıkları içine döküp ısıya dayanıklı bir kaşık ile karıştırarak şeker kahverengi olana kadar yakıyoruz. İstediğimiz renge gelince sıvı yağ ile yağlanmış mermer tezgah veya ısıya dayanıklı bir tepsiye döküp, soğuduktan sonra sert bir cisimle yavaştan vurarak kırıp, daha sonra mermer tezgahta merdane yardımı ile kırıp, helvamızın üzerine döküyoruz. Yenirken çıtır çıtır oluyor. Afiyet olsun…

 

 

Daha Fazla Yemek Tarifine Ulaşmak İçin Yemek Tarifleri Sayfamızı Ziyaret Edebilir, düşünce ve önerilerinizi yorum kısmından bizlere ulaştırabilir. İsterseniz bize kendi tariflerinizi gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir