Evde Fön Nasıl Çekilir? Fön Çekme Teknikleri

Spread the love

evde fön nasıl çekilir

Evde Fön Nasıl Çekilir?

Bakımlı ve hacimli saçlar kadınların yanı sıra erkekler içinde oldukça önemlidir. Güzelliğin vazgeçilmez  bir parçası olarak kabul edilen saçlar bakımlı bir görünüm olmazsa olmazlarındandır. Özellikle kadınlar için bakımlı ve sağlıklı görünen saçlar büyük önem taşır.Evde Fön Nasıl Çekilir

Gerek iş hayatı nedeniyle gerekse sosyal hayatınızda bakımlı görünmek için hepimiz çeşitli saç şekillendiriciler kullanmaktayız. Birçoğu yüksek ısılı olan saç şekillendiricileri saçların zamanla zarar görmesine, yıpranarak kırılıp, dökülmesine neden olmaktadır.

Kullanılan saç şekillendiricilerinin yanı sıra hava koşulları da saçları olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle duş sonrasında elektiriklenen ve kabaran saçlara şekil vermek oldukça zordur. Her gün kuaföre gitmek çoğu zaman imkansız olduğundan saç bakımını evde kendimiz yapmak zorunda kalırız.

Saçlarımızın daha fazla yüksek ısıya maruz kalmaması ve yıpranmaması için öncelikle düzenli olarak kestirmeli ve saçlarımızın nefes almasını sağlamalıyınız. Sonrasında ise dikkat etmemiz gereken bir diğer unsur saçlarımızı kuru taramamaktır. Aksi halde saçlarımızın daha çok kırılmasına ve yıranmasına neden olabiliriz. Saçlarınızı ıslakken taramak daha az hasarlı ve kolay olacaktır.

FÖN İŞLEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Evde fön çekmek zamandan tasarruf olabileceği gibi aynı zamanda kuaför masrafını da büyük ölçüde azaltmaktadır. Birkaç püf noktası ile saçlarınızın daha düzgün ve hacimli bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Dikkate alacağınız bu püf noktaları ile evde kolayca saçlarınıza şekil verebilirsiniz.

Fön çekmek için kaliteli ve profesyonel bir ekipman kullanmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir. Unutmamalısınız ki evde kullandığımız kurutma makinalarının birçoğu fön çekmek için yeterli bir kapasiteye sahip olmamaktadır. Fön makineları ve kurutma makineları birbirinden farklı bir yapıya sahiplerdir. Saç kurutma makinelarında bulunan koruma rezistansı makinanın uzun süre çalışmasının ardından otomatik olarak makinanın durmasına neden olmaktadır.

Kullanılan makinenın niteliğinin yanı sıra tercih edilen tarak ve fırça da büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle öncelikle saç tipinize en uygun fırçayı temin etmelisiniz. Kullanacağınız fırçanın boyutu ve cinsi oldukça önemlidir. Isıyı kolayca iletebilen kıl yapısına ve saçınızın boyuna uygun bir fırça kullanmalısınız. Aksi halde saç yapınıza uygun olmayan fırçalar saçınızın daha zor şekil almasına neden olacaktır.

Öncelikle saçlarınızın temiz olmasına dikkat etmelisiniz. İki kez şampuanladığınız saçınızı iyice durulamalısınız. Durulama işleminin bitmesine yakın soğuk su ile bir kere durulamanız daha parlak bir görünüm elde etmenize yardımcı olmaktadır. Aksi halde çok sıcak su ile yıkadığınız saçlarınız daha mat bir görünüme neden olabileceği gibi kısa sürede yağlanacaktır. Bu nedenle ılık su ile saçlarınızı yıkamalısınız.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra havlu ile kurulama aşamasında havluyu saçlarınıza sürekli olarak sürtmekten kaçınmalısınız. Havluyu saçlarınıza bastırarak ve ellerinizle sıkarak suyunu almalısını. Aksi halde saçlarınızın yıpranmasına ve kırılmasına neden olabilirsiniz.

Tarama işlemi sırasında ise geniş dişli tarakları tercih etmelisiniz. Böylece saçlarınız daha kolay taranabileceği gibi tarama esnasında meydana gelen kırılmalarında önüne geçebilirsiniz. Tarama işleminden sonra saçlarınıza nemlendirici losyonlar veya bakım kremleri sürerek onarılmasını, daha parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

EVDE FÖN ÇEKMENİN PÜF NOKTALARI

Evde fön çekme işlemini başarılı sonuçlandırmak ve etkili sonuçlar almak için birkaç püf noktasına uymak yeterli olacaktır. Bir profesyonel yardımı olmadan doğru olarak yapılan birkaç işlem ile göz dolduran saçlar elde edebilirsiniz.

  • Saçlarınızı güzelce yıkayıp taradıktan sonra kurutma makinesini en hızlı ayara getirerek kurutun. Bu sırada başınızı öne doğru eğebilir ve ense kısımlarının daha kolay kurumasını sağlayabilirsiniz.
  • Saçlarınızı kısmen kuruttuktan sonra klipsli tokalar yardımıyla saçlarınızın ön kısmını ayırın ve toka ile tutturun. Daha sonra saçlarınızın arka kısmında aynı şekilde 3 yada 4 parçaya ayırın.
  • Fön çekmeye öncelikle ense kısımlarından başlamalısınız. Saçlarınızın ön kısımlarını ve perçemlerinizi sona bırakmalısınız.
  • Öncelikle alt kısımlarından başlayarak uyguladığınız fönü daha sonra saçlarınızın üst kısımlarına da uygulayanız.
  • Bu işlemi yaparken fön makinesini saçlarınıza çok fazla yaklaştırmamalısınız. Aksihalde ısının saçınıza homojen olarak dağılmasını engellemiş olursunuz.
  • Saçlarınızın daha hacimli ve ahengli olması içi saçlarınızı aşağıya doğru çekerek değil, saçlarınızın uzama yönünün aksine doğru uygulamalısınız. Aynı zamanda saçlarınızı ileriye doğru uzatarak veya başınızı öne eğerekte bu işlemi yapabilirsiniz.
  • Saçlarınızın uç kısımlarının daha muntazam ve düzgün durması için saçlarınızın uçlarını fırçaya sararak çekin. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın
  • Saçlarınızın daha uzun süre şeklini koruması ve daha ipeksi bir görünüm kazanması için saçlarınız tamamen kuruyana kadar fön çekiniz.
  • Saçlarınızın ön kısmına fön çekerken perşemlerinizi bir araya alın ve ön tarafa doğru fön çekiniz. Böylece saçlarınızın ön kısımları daha hacimli ve havalı duracaktır.
  • Ancak saç diplerinizden uçlarına kadar en az bir kere fön çekmeyi ihmal etmemelisiniz. Böylece saçlarınız daha bütün, düzgün ve pürüzsüz bir görünüm kazanır.

 

Buna benzer içeriklere ulaşmak için Güzellik katagorimizi inceleyebilir, fikir ve önerilerinizi bize yorumlarınızla iletebilirsiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir