El Bakımı Ellerinizi Yıkadıktan Sonra Mutlaka Nemlendirin

Spread the love

el bakımı

El bakımı Nasıl Yapılmalı ?

“Bütünlüğü bozulan derinin her türlü virüs ve bakteriler için giriş yolu oluşturabileceğini söyleyen Dermatologlar El bakımı na önem gösterilmesi gerektiğini her fırsatta vurgulamaktadır.Her el yıkama sonrası mutlaka derinin kurumasını önlemek amacıyla nemlendirici kullanımının çok önemli olduğunu söylüyorlar, el temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde anlatılıyor.”

Koronavirüsten korunmanın en etkili yöntemlerden biri el hijyeni. Ellerin parmak araları, bilek bölgeleri dahil, el içleri sabunla mutlaka çok iyi bir şekilde 20 saniye boyunca yıkanması gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de sık yıkama nedeniyle oluşan tahriş.

El Bakımı Tırnaklar kısa kesilmeli

Eller parmak araları, bilek bölgeleri dahil, el içleri sabunla mutlaka çok iyi bir şekilde 20 saniye boyunca yıkanmalıdır. Bu yıkama esnasında cildimizin kuruduğunu unutmamamız gerekmektedir. Her el yıkama sonrası da mutlaka üzerindeki derinin kuruluğunu önlemek amacıyla nemlendirici kullanılmalı. Çünkü çok fazla el yıkama bir süre sonra deride tahriş ve buna bağlı dermatitlere neden olmaktadır. Bütünlüğü bozulan deri her türlü virüs ve bakteriler için giriş yolu oluşturabilir. Tırnak temizliğine de dikkat edilmeli, tırnaklar kısa kesilmelidir.

Su ve sabun kullanmaya çalışın

Antibakteriyel sabunlar sadece bakterilere karşı etkili olduğu için kullanımı deri florasını baskılar. Ortamın mikrobiyatasını bozduğu için olumsuz etkileri gösterebilmektedir. Normal, temizlik için kullanılan sabunların tercih edilmesi daha doğrudur.

Kolonyanın alkol içeriği önemli

Alkollü mendillerin içerdiği alkol yüzde 60’ın altında ise virüslere karşı hiçbir etkisi yoktur. Alkolün antiviral etkisi yüzde 60-90 oranlarında ortaya çıkar. Yüzde 50’nin altında alkolün mikroorganizmalar üzerindeki etkisi belirgin olarak düşer. Bu nedenle kullandığımız kolonya ve alkollü ürünlerde içeriğindeki alkolün yüzde 60-90 arasında olmasına özen gösterilmelidir. El yıkama sonrası sürülen jeller bariyer etkisi yapar ama jellerin nemlendirici etkisi olmadığı için ellerde ciddi kuruluğa neden olabilir. Bunun dışında koronavirüs gibi dirençli virüslerde öldürücü bir etkisi yoktur.

 

Daha Fazla Makaleye Ulaşmak İçin  Sağlık Sayfamızı Ziyaret Edebilir, düşünce ve önerilerinizi yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir